Niezależnie od rodzaju inwestycji, rozpoczęcie jakiejkolwiek z nich powinno być poprzedzone przygotowaniem odpowiedniego planu. Jeżeli chodzi o budowę domu, jedną z najważniejszych kwestii poza zdecydowaniem się na najlepszy projekt jest rozplanowanie finansów. W tym celu przyda Ci się rzetelnie wykonany kosztorys budowy domu. Możesz posłużyć się wzorem znalezionym w sieci lub sporządzić go na własną rękę.
Jakie są rodzaje kosztorysów budowlanych?
Mogłoby się wydawać, iż kosztorys budowlany nie jest niczym skomplikowanym… a jednak niekiedy trudności pojawiają się już na samym początku. Możemy wyróżnić aż 4 rodzaje kosztorysów budowlanych, a konkretniej:
- kosztorys ofertowy;
- kosztorys inwestorski;
- kosztorys zamienny;
- kosztorys powykonawczy.
Najczęściej spotyka się jednak kosztorys inwestorski, czyli ten, który powinien być wykonany przez właściciela domu, który ma zostać wybudowany. Z kosztorysem ofertowym mamy natomiast do czynienia w przypadku firm, które tworzą go, starając się o otrzymanie pracy u inwestora. Najczęściej wykonuje się go w celach negocjacyjnych albo na potrzeby przetargu. W końcu szacunkową wycenę robót można znaleźć w sieci – inwestor, który otrzyma tego rodzaju kosztorys od firmy może więc porównać zawarte w nim ceny z informacjami z Internetu oraz z własnym kosztorysem inwestorskim. Będzie to ważne, jeśli będziesz już na etapie wyboru ekipy budowlanej, która zajmie się budową Twojego przyszłego domu.
Co jest potrzebne do sporządzenia kosztorysu budowlanego?
Aby móc sporządzić kosztorys budowlany, konieczne jest posiadanie projektu całej nieruchomości. Najczęściej to właśnie w nim możesz znaleźć podstawowe wyliczenia, które dotyczą budowy domu na każdym z jej poszczególnych etapów, jak również zestawienie przewidywanych robót pod kątem ilości (tak zwane przedmiary).
Powinieneś jednak pamiętać o tym, że znalezione w projekcie początkowe kalkulacje mogą jednak znacznie odbiegać od wydatków, które faktycznie poniesiesz. Wynika to przede wszystkim z tego, iż ceny za robociznę czy materiały różnią się w zależności od regionu, w którym mieszkasz. Poza tym… w projektach bardzo często podane koszta są zaniżone – aby wydawały się one bardziej przystępne i atrakcyjne.
Wykonać kosztorys budowlany samodzielnie czy zlecić to zadanie profesjonalnej firmie?
Sam wzór kosztorysu prac budowlanych możesz zdecydowanie wykonać samodzielnie. Musisz jednak liczyć się z tym, że przyda się do tego duża doza cierpliwości oraz czasu. Jeśli brak Ci jednego, drugiego lub obu tych rzeczy, możesz powierzyć to zadanie kosztorysantowi (kierownikowi budowy, architektowi, inżynierowi, właścicielowi firmy budowlanej albo nawet absolwentowi budownictwa, mającemu odpowiednie wyszkolenie – wiedz bowiem, że zawód kosztorysanta nie jest regulowany).
Biorąc pod uwagę różne czynniki, sporządzenie kosztorysu budowlanego może kosztować od kilkuset złotych, nawet i do kilku tysięcy. Jeżeli jednak masz w planach wziąć kredyt na budowę domu, i tak będziesz musiał dostarczyć bankowi kosztorys wykonany profesjonalnie – zatem warto wziąć ten wydatek pod uwagę.
Ciekawym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania kosztorysu budowlanego firmie budowlanej – dzięki temu możesz jednocześnie zebrać oferty cenowe kilku firm, porównać je między sobą i zdecydować się na tę, która będzie najbardziej korzystna.
Skąd wziąć informacje o cenach materiałów do kosztorysu budowlanego?
Tworząc wzór kosztorysu budowlanego, musimy znać ceny usług, które świadczą fachowcy oraz wszystkich niezbędnych materiałów budowlanych. Aby zapoznać się z cenami nie musimy jednak (choć możemy) odwiedzać każdej siedziby firmy oraz sklepu budowlanego w okolicy.
Najprostszym rozwiązaniem będzie znalezienie za pośrednictwem Internetu adresów mailowych znajdujących się w pobliżu sklepów z artykułami budowlanymi oraz hurtowni i wysłanie zapytań dotyczących cen materiałów w przypadku kupna takiej ilości, jaką potrzebujesz. Co istotne, znaczna część hurtowni oferuje rabaty lub darmowy transport w przypadku większych zakupów.
Co do cen robocizny, najlepiej będzie jeśli skontaktujesz się z fachowcami telefonicznie lub drogą mailową. Pamiętaj, aby zawsze przed zapytaniem o cenę przekazać najważniejsze informacje o planowanym projekcie – wielkości budynku, materiałów, które zostaną wykorzystane etc. Jeśli wybierzesz wysyłanie e-maili, wystarczy załączenie linku do projektu Twojego domu.
Jeśli zapoznawanie się z cenami czy samodzielne wykonanie kosztorysu budowlanego nie jest jednak czymś dla Ciebie i nie wiesz komu powierzyć to zadanie, masz jeszcze inną opcję do wyboru, czyli… kosztorys inwestorski online. To rozwiązanie szybkie i w pełni zdalne.
Kosztorys inwestorski online – co to są kalkulatory budowy online?
Tak zwany kalkulator budowy jest jedną z najnowocześniejszych opcji, z której można skorzystać na coraz większej ilości stron www firm budowlanych. Do zalet tego narzędzia z pewnością możemy zaliczyć fakt, że znajduje się w nim bardzo jasny podział wszystkich wydatków, które będziesz musiał ponieść. Kalkulatory budowy pozwalają na obliczenie kosztu budowy domu albo na przykład wykończenia kuchni czy jadalni.
Narzędzie tego rodzaju jest zresztą przydatne nie tylko w przypadku budowy domu, ale na przykład, jeśli planujesz remont poszczególnych pomieszczeń czy projektujesz mieszkanie. Wykonanie kosztorysu budowy umożliwi podzielenie budżetu w trakcie kilku najważniejszych etapów – wykonywania konstrukcji budynku, dachu, tworzenia stolarki zewnętrznej i wykańczania całego projektu.
Podzielenie kosztorysu na kategorie pozwoli precyzyjnie wyliczyć Ci koszty za każdy z poszczególnych etapów budowy domu. Co ważne, narzędzia tego rodzaju są bardzo nieskomplikowane. Wystarczy, że wpiszesz do kalkulatora informacje znalezione w projekcie budowlanym albo powierzchnię domu netto.
Kalkulatory budowy domu online same podsuwają wskazówki, dzięki którym ich obsługa jest bardzo intuicyjna. Nie musisz więc obawiać się konieczności obliczania powierzchni przy wykorzystywaniu wzorów czy wprowadzania zaawansowanych danych.
Kosztorys budowlany powinien być jak najbardziej szczegółowy, zatem w kalkulatorze musisz także określić, na jaki standard cenowy się zdecydujesz. Możesz wybierać spośród materiałów z górnej półki (standard luksusowy), średniej oraz ekonomicznej, czyli tej najbardziej przystępnej cenowo.
Wszystkie powyższe opcje znacznie ułatwiają obliczenie każdej z niezbędnych koszt i sprawiają, że kosztorys będzie dokładny i rzeczywisty. Jeśli nie jesteś pewien na przykład na jaki standard wykończenia się zdecydować, możesz sprawdzić kolejno każdą z opcji i finalnie wybrać tą, która jest „na Twoją kieszeń”.
Kalkulator budowlany, który umożliwia sporządzenie kosztorysu, dobrze sprawdza się także w trakcie wykańczania pomieszczeń, kiedy dom zostanie już wybudowany czy też przeprowadzania ich całkowitego remontu. Możesz skorzystać z opcji umożliwiających obliczenie, ile będziesz musiał wydać na remont piwnicy, kuchni, salonu, przedpokoju czy łazienki. Wyliczenia te będą równie proste – i intuicyjne do wykonania.
Będziesz musiał jedynie wpisać metraż pomieszczenia, zaznaczyć prace, które chcesz wykonać i zdecydować się na określony standard cenowy, a następnie określić, jakie elementy wyposażenia mają znaleźć się w pomieszczeniu. Dzięki sporządzeniu takiego kosztorysu będziesz mógł dobrze przygotować się do poniesienia koniecznych wydatków. Do wyliczeń możesz również dodać sumę niezbędną na zakup sprzętów RTV oraz AGD czy elementów dekoracyjnych, co może być pomocne nie tylko w trakcie budowy domu, ale również podczas jego późniejszej adaptacji.
Czy warto korzystać z kalkulatorów budowy online?
Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie kosztorysu budowlanego, skorzystanie z profesjonalnych narzędzi zdecydowanie będzie dla Ciebie dużym ułatwieniem i pozwoli zaoszczędzić Ci czasu. Nie będziesz musiał sprawdzać, ile kosztuje teraz dany materiał czy jaka jest stawka za pracę konkretnego fachowca.
Wszystkie niezbędne liczny podsunie Ci specjalny program – właściwie można by powiedzieć, że kosztorysant online, który ma wbudowane bardzo intuicyjne meny. Nawet więc, jeśli dotychczas nie obliczałeś żadnych kosztów, czy nie wiesz, jak się zabrać za prace budowlane, a nawet nie zatrudniałeś fachowców z tej branży, będziesz mógł dzięki niemu szybko i prosto sprawdzić, ile będzie kosztować każdy z etapów budowy domu.
Kosztorys budowlany, stworzony we współpracy z kalkulatorem budowy, to całkiem wiarygodne źródło informacji, które pozwala na zsumowanie wszystkich ważnych wydatków. Dzięki kalkulatorowi możesz również ocenić, na jaką technologię budowy czy na które materiały możesz sobie pozwolić.
Co istotne, narzędzia tego rodzaju są dostępne całkowicie za darmo. Jeszcze ważniejszą informacją jest fakt, iż kosztorys budowlany zawierający rzeczywiste ceny z kalkulatora budowlanego, może być uznawany za pełnowartościowy dokument.
Po tym jak program dokona już wszelkich niezbędnych obliczeń, możesz zapisać przygotowany kosztorys budowlany w formie pliku lub go wydrukować. Dzięki temu zyskasz dokument, który będzie przydatny na przykład w trakcie wstępnej rozmowy o udzielenie kredytu na budowę domu. Wykończenie ścian, aranżacja pomieszczeń, roboty murowe czy zewnętrzne… Zyskasz wszystko w jednym pliku, który pozwoli na sprawne wykonanie pełnowartościowego kosztorysu inwestorskiego.
Co powinien zawierać kosztorys prac budowlanych?
Przejdźmy teraz do najważniejszego, czyli wszystkich elementów, z których powinien składać się profesjonalny kosztorys budowlany. Muszą się w nim znaleźć:
- projekt domu oraz jego specyfikacje techniczne;
- informacje o powierzchni dachu, ścian, stropu, ilości dostępnych materiałów a także opis koniecznych do wykonania prac budowlanych (tzw. przedmiot robót);
- założenia wstępne, czyli wybór materiałów, z których chcesz skorzystać oraz styl domu.
Kolejny element to rozpisanie wszystkich wydatków, które będziesz musiał ponieść. Tę część najwygodniej będzie podzielić na poszczególne etapy budowy. Nie może w niej zabraknąć informacji o:
- formalnościach związanych z budową domu oraz przyłączeniem go do sieci. Musisz więc uwzględnić cenę za pracę geodety i ewentualne badania gruntu, przyłącze wodociągowe, energetyczne oraz gazowe;
- pracach umożliwiających doprowadzenie budynku do stanu surowego, czyli o kosztach za kopanie, szalowanie, zalanie fundamentów, postawienie ścian nośnych i działowych, wykonanie więźby dachowej, deskowanie, papę, docieplenie, położenie blachy, wykończenie i otynkowanie budynku. Warto wiedzieć, że właściwa ilość materiałów i koszty robocizny są równe łącznej cenie dachu;
- cenie za ocieplenie i wykończenie elewacji, czyli tynk, materiały do ocieplenia oraz robociznę fachowców;
- kosztach związanych z wykonaniem stolarki okienno-drzwiowej, czyli cenie za drzwi, okna i robociznę;
- sumie potrzebnej na wykończenie domu, która zazwyczaj stanowi około 30% wszystkich kosztów budowy domu. Musisz uwzględnić w tym punkcie montaż instalacji hydraulicznej, elektrycznej, tynki, panele, płytki, elementy drewniane, kominki, schody wewnętrzne, sufity podwieszane, drzwi wewnętrzne czy wszystkie elementy armatury kuchennej oraz łazienkowej.
Wycena prac budowlanych – jak rozkładają się koszty?
Inwestorzy zazwyczaj określają, że wszystkie koszty za budowę domu rozkładają się następująco:
- 10% całej sumy wydanej na budowę domu stanowią formalności związane z budową i przyłączami;
- 35% kosztuje doprowadzenie budynku do stanu surowego – fundamenty, ściany oraz strop;
- 12% to cena za wykonanie dachu;
- 8% kwoty pochłonie stworzenie elewacji oraz ocieplenie budynku;
- 5% będziesz musiał przeznaczyć na okna oraz drzwi;
- 30% kwoty wyniesie wykończenie domu.
Jak widzisz współcześnie istnieje wiele opcji wykonania kosztorysu budowlanego, który jest absolutnie niezbędny, jeśli chcesz, aby cała budowa przebiegała sprawnie i zgodnie z planem. Możesz wykonać wzór kosztorysu samodzielnie, na przykład korzystając z darmowego kalkulatora budowlanego lub zlecić to zadanie specjaliście. Możliwości do wyboru jest wiele – najważniejsze jest jednak to, aby wykonać kosztorys odpowiednio wcześnie przed rozpoczęciem budowy, dzięki czemu będziesz mógł odpowiednio przygotować się finansowo na to przedsięwzięcie.