Decyzja o zakupie działki budowlanej jest jednym z pierwszych kroków, który przybliża Cię do spełnienia marzenia o zbudowaniu własnego domu. Na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim kupisz wybraną działkę? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Zależy przede wszystkim od czynników takich jak lokalizacja. Musisz więc zastanowić się, czy rozglądasz się za parcelą na wsi czy też w mieście. Powinieneś również pamiętać o zbadaniu terenu działki, zapoznać się z mediami czy upewnić o istnieniu drogi dojazdowej. Oczywiście, nie sposób pominąć również kwestii ceny parceli… O czym powinieneś pamiętać, zanim kupisz działkę? Zaraz postaramy się odpowiedzieć Ci na to pytanie.
Czy warto kupić działkę budowlaną?
Wybudowanie własnych „czterech ścian” w dalszym ciągu większości osób kojarzy się z dużą dozą niezależności i wolności. W końcu mieszkanie w kamienicy czy bloku nie daje takiej dozy prywatności jak dom. Z kolei budynki pochodzące z rynku wtórnego mogą nie odpowiadać Twoim marzeniom czy aktualnym potrzebom. Kupienie swojej parceli jest życiową, bardzo poważną decyzją, której podjęcie zbliży Cię do budowy własnego domu.
Kupno parceli nie zawsze jednak jest związane z planem wybudowania dla siebie domu. Równie dobrze może być po prostu doskonałą inwestycją, która zwiększy Twoje oszczędności. Inwestycja w „ziemię” zawsze się opłaca – w przyszłości możesz wybudować na działce obiekt usługowy czy ją wydzierżawić.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu działki budowlanej?
Podczas wyboru działki przede wszystkim będziesz musiał dokładnie przeanalizować jej teren oraz to, w jakim stopniu jest on zróżnicowany. Pamiętaj o tym, że czym więcej nierówności, tym więcej może pojawić się problemów z przystosowaniem parceli do projektu budowlanego domu albo zaaranżowania ogrodu. Mogą one również utrudnić podłączenie kanalizacji oraz mediów.
Rozważając zakup działki powinieneś także dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe – nie zapominając o tym, że znaczną część kapitału będziesz potrzebował na wybudowanie domu, więc czym działka będzie kosztować mniej, tym lepiej dla Ciebie. Wszystkie zaoszczędzone na parceli pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na udoskonalenie tworzonych później czterech ścian.
Kolejną istotną do przemyślenia kwestią jest wielkość działki. Większość inwestorów uważa, że nie powinna być ona mniejsza niż 500 m2. Jeśli zdecydujesz się na mniejszą parcelę, możesz mieć kłopot ze zmieszczeniem na niej nawet niewielkiego domu z garażem. Oczywiście, jeśli marzy Ci się większa przestrzeń i możesz sobie pozwolić na zakup większej działki, nie ma ku temu żadnych przeszkód.
Możemy więc zdecydowanie stwierdzić, że kwestie, na które należy zwrócić uwagę kupując działkę, zależą w znacznej części od Twoich osobistych możliwości i preferencji. Istnieje jednak szereg uniwersalnych porad, dotyczących zakupu działki, które przedstawiamy Ci poniżej.
Uzbrojenie działki – dostęp do mediów
Jeśli nie rozglądasz się za działką, która jesyt położona w dużej odległości od innych miast i wsi, raczej nie będziesz miał kłopotu z doprowadzeniem mediów. Zdecydowanie jednak dobrym rozwiązaniem jest znalezienie działki, która jest już uzbrojona – posiada dostęp do kanalizacji, gazu, prądu oraz wody. Działka, która nie jest uzbrojona będzie bowiem wymagać weryfikacji pod kątem tego, czy można do niej podłączyć wybrane media. Dla przykładu, jeśli chcesz kupić parcelę, do której nie jest doprowadzony prąd, dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z jego dostawcą i upewnienie, czy będzie go można bezproblemowo podłączyć.
Droga dojazdowa oraz dostęp do działki
Stan drogi dojazdowej do parceli jest bardzo ważny – o czym inwestorzy czasem przekonują się dopiero, kiedy gości u nas jesień oraz zima. Jeżeli droga prowadząca do działki nie jest wykonana z asfaltu, pojawia się duże ryzyko tworzenia się podczas niepogody błota, który znacznie utrudni dojazd do domu czy nawet piesze poruszanie się po drodze. Ustal również, kto jest odpowiedzialny za drogę w okresie zimowym – zarówno pod kątem napraw, jak i odśnieżania.
Otoczenie działki oraz jej granice
Jeśli wybrana przez Ciebie działka nie jest ogrodzona, może być trudno ustalić, gdzie sięgają jej granice. W takim przypadku najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty, czyli geodety. Dobrym rozwiązaniem jest również sprawdzenie miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego. Możesz się z niego dowiedzieć chociażby tego, czy w niedalekiej przyszłości w pobliżu parceli nie jest planowane stworzenie drogi ekspresowej.
Kształt parceli
Działki, które mają nieregularny kształt mogą okazać się bardzo problematyczne – ciężko bowiem będzie wpasować w nie wybrany projekt domu. Zwróć także uwagę na przepisy, które regulują zabudowę, takie jak minimalna odległość budynku od granic działki oraz drogi.
Stan prawny działki – księga wieczysta
Zanim zakupisz działkę, powinieneś również zapoznać się z księgą wieczystą. Wniosek o uzyskanie z niej wypisu może skorzystać każdy, składając go w Sądzie Rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych, który jest odpowiedni dla lokalizacji danej działki. Wypis umożliwi Ci upewnienie się, czy hipoteka działki jest wolna – czy nie jest obciążona kredytem albo służebnością drogi koniecznej. Poza tym, poznasz dokładną wielkość działki, nazwisko właściciela oraz przekonasz się o tym, czy można na niej wybudować dom – czy na przykład obecnie stoi już na niej jakaś zabudowa.
Oczywiście nie musisz zapoznawać się z księgą wieczystą parceli, jednak… jest to obarczone dużą dozą ryzyka. W takim przypadku nie będziesz wiedział, jaki jest stan prawny działki. Jeśli natomiast chcesz ubiegać się o kredyt, uzyskanie wypisu z ksiąg wieczystych może się okazać koniecznością.
Stan prawny działki – status
Zanim kupisz działkę, powinieneś również udać się do wydziału Architektury Urbanistyki i Planowania znajdującego się w Urzędzie Gminy. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić czy działka ma już wyrys i wypis z planu zagospodarowania przestrzennego i co się w nich znajduje.
Dzięki planowi zagospodarowania przestrzennego sprawdzisz, czy parcela mieści się na terenie budowlanym, czy w ogóle jest budowlana i jaki rodzaj zabudowy może na niej powstać. Może się bowiem okazać, że na danej działce można postawić jedynie dom jednorodzinny – w zabudowie wolnostojącej, bliźniaczej, szeregowej…
Zdarzają się jednak sytuacje, że plan zagospodarowania przestrzennego dla danej działki nie został jeszcze stworzony. W takim przypadku właściciel działki powinien przekazać Ci warunki zabudowy oraz zagospodarowania terenu. Dzięki zapoznaniu się z nimi ustalisz najważniejsze kwestie związane z możliwością zabudowy.
Plan zagospodarowania przestrzennego albo warunki zabudowy i zagospodarowania terenu zawierają również minimalną powierzchnię działki budowlanej, która jest właściwa dla danej gminy. Poza tym upewnisz się, czy działka nie znajduje się na obszarze chronionym. Pamiętaj o tym, aby sprawdzić, czy czasem nie inwestujesz w działkę o mniejszej powierzchni, niż ta, która została wskazana w powyższych dokumentach.
Rodzaj gruntu
W Wydziale Geodezji będziesz mógł również otrzymać wypis z rejestru gruntów dla danej działki. Dzięki niemu będziesz miał możliwość zapoznania się z danymi dotyczącymi rodzajów gruntu. Zanim bowiem kupisz daną parcelę, powinieneś sprawdzić, czy zainwestujesz w działkę rolną, leśną czy budowlaną.
Dostępność parceli
Przed kupnem działki warto także upewnić się, czy ma ona dostęp do:
- drogi publicznej z bezpiecznym dojściem oraz bezpośrednim dojazdem;
- komunikacji miejskiej znajdującej się w pobliżu;
- obiektów użyteczności publicznej takich jak sklepy, ośrodek zdrowia, szkoły czy obiekty kultury;
- mediów – sieci gazowej, teletechnicznej, energetycznej, wodnej, wodociągowej.
Otoczenie i sąsiedztwo działki
Przed kupnem działki zapoznaj się również z jej najbliższym otoczeniem – zarówno pod względem obiektów znajdujących się w sąsiedztwie, jak i… samych sąsiadów, którzy zamieszkują pobliskie domy. Z pewnością nie chciałbyś mieszkać wśród osób, które generują dużo hałasu ani w pobliżu oczyszczalni ścieków, zakładu przemysłowego, tartaku czy ubojni.
Topografia terenu działki
Kolejną istotną kwestią jest sprawdzenie, czy działka znajduje się na terenie, który jest całkowicie płaski, czy też mieści się na zboczu albo powierzchni pochyłej. Jeżeli parcela jest płaska, bez problemu wybudujesz na niej dom z podpiwniczeniem lub bez niego. Różnego rodzaju nachylenia mogą się zaś wiązać z wykonaniem dodatkowych robót – niwelowaniem terenu lub stworzeniem częściowego podpiwniczenia, a to oczywiście oznacza większe wydatki – i to wcale nie najniższe. Sprawdź także, czy parcela nie leży na osuwisku, terenie zasypowym, narażonym na szkody górnicze ani zalewowym.
Działka a strony świata
Najlepiej będzie, jeśli kupisz działkę budowlaną, która posiada wjazd i na której dom będzie mógł posiadać wejście znajdujące się po stronie wschodniej albo północnej. Ogród z kolei najlepiej umiejscowić na południu oraz zachodzie, zaś część gospodarczą na północy działki.
Historia użytkowania parceli
Historia każdej działki budowlanej jest bardzo ważna. Niestety, znaczna część inwestorów zupełnie nie zaprząta nią sobie głowy, podczas gdy zdecydowanie warto upewnić się, czy kiedyś na terenie parceli nie znajdowały się podziemne budowle, zasypane później zbiorniki, resztki fundamentów, wysypiska śmieci i gruzu albo groby poległych żołnierzy.
Zakup działki a roślinność
To ile warta jest dana działka, jest uzależnione również od tego czy jest ona w pełni pusta, czy są na niej zadrzewienia (oraz jakie), czy znajdują się na niej planowe nasadzenia oraz czy budowa nie będzie się wiązała z dodatkową wycinką. Często zdarza się, że na parceli znajduje się wiele dzikiej, przypadkowo rosnącej roślinności, której będziesz musiał pozbyć się zanim na jej terenie rozpoczną się jakiekolwiek prace budowlane. To z kolei równa się opóźnieniu oraz poniesieniu dodatkowego nakładu finansowego.
Jak widzisz, kupno działki budowlanej jest związane z wieloma zadaniami, które musisz wykonać oraz licznymi formalnościami. Jeżeli jednak podejdziesz do tego z odpowiednim przygotowaniem, cała misja zakończy się powodzeniem – będziesz mógł wystartować z pracami budowlanymi i w niedługim czasie cieszyć się domem, o którym marzyłeś – i który znajduje się na idealnej działce.